TR EN
Dünya çapında lüks bir destinasyon olan Bodrum Yarımadası, Türkiye’nin güney batısında yer almaktadır. Geniş bir renk yelpazesine sahip olan Bodrum içinde pek çok hikâyeyi barındırır. İster mutlak bir kaçış, ister canlı beach club arayışında olun Bodrum Yarımadası sizi tüm ihtişamıyla ve tarihiyle karşılayacaktır. Dört bir yana dağılmış antik kentlerin kalıntıları ile modern dünyanın lüks yaşam tarzı, son moda restaurantları, keyifli mağazaları ve ışıltılı marinaları dolduran zarif yatları arasında olağanüstü bir deneyim. Bu yarımada, sadece çarpıcı manzaralardan da ibaret değildir. Sanat camiasının ve iş dünyasının ileri gelenleri bir arada görebileceğiniz bir yerdir. Bodrum, ultra lüks butik oteller düşünüldüğünde ilk akla gelen, herkesin gönlünde ayrı bir yeri olan, henüz gelmediyseniz hemen tanışmanız gereken bir cevherdir.

BODRUM KALESİ

  Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik Çağ'da önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir. 1406-1523 yılları arasında inşa edilen St. Jean Şövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 metre ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesi'dir.

SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

  Bodrum Kalesi içinde yer almakta olup dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bodrum'da gezilecek ve görülecek en popüler yerlerden birisidir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 14 adet sergi salonu bulunmakta olup dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergilenmektedir.

  Müzede sergilenen dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu'nda sergilenen bu batık, 1025 yılında batan teknenin kendisidir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarılmıştır. Ayrıca dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da yine burada sergilemektedir.

BODRUM ANTİK TİYATRO

  Klasik Antik Çağ'da, Satrap Mausolos'un hüküm sürdüğü MÖ 4. yüzyılda inşa ettirilmiş ve Türkiye'nin Bodrum şehrinde yer alan bir tiyatro binasıdır. Bodrum şehir merkezinin kuzeyinde bulunan tiyatro, Anadolu'nun en eski tiyatroları arasında yer almaktadır.

  Tiyatronun ilginç nitelikleri arasında, oyunlardan önce Dionysos uğruna kurbanların kesildiği sunağı ve bazı koltukların arasındaki, belki de gölgelik olarak kullanılmış olabilecek delikler vardır. Cavea bölümünde her koltuk arasında 40 santimetrelik bir mesafe bırakılmış olan tiyatro 13.000 kişi kapasiteli olup, altta 30 ile üstte 25 olmak üzere toplamda 55 sıraya sahiptir. Tiyatroda yer alan oturma sıraları dikine 11 merdivenle 12 bölüme ayrılmıştır.

HALİKARNAS MOZOLESİ AÇIK HAVA MÜZESİ

  Karya Kraliçesi II. Artemisia tarafından eşi ve kardeşi Mausolos için yaptırılan Mausoleum, MÖ 353 ile 350 yılları arasında inşa edilmiştir. Yunan mimarisi ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezardır. En altta yüksek bir kaide (podyum); onun üzerinde 36 İon sütunlu tapınak şeklinde bir bölüm vardır; onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şekilli bir çatı ve en tepede dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia'nın heykelleri yer almaktadır. Bu 36 sütunlu anıtın önemli bir kısmı İngiltere'ye getirilmiş ve şu anda British Museum'da sergilenmektedir. Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen Mozole o kadar etkileyicidir ki, günümüzde birçok anıt mezar için 'mausoleum' kelimesi kullanılmaktadır.

MİNDOS ANTİK KENTİ

  Mausolos'un kurmuş olduğu şehridir. Yerleşim Bodrum yarımadasının en batısına düşen, bugünkü Gümüşlük ilçesinin bulunduğu bölgede yer almıştır. Ege Denizi ile Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan kent, MÖ 640 yılında Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Lelegler tarafından kurulmuştur. Lelegler tarafından Karia Bölgesi’nde kurulan sekiz kentten birisi olmuştur. Beldenin içerisindeki küçük dalga kıranın bulunduğu adadaki kalıntılar görülebilmektedir. Antik kentin kalıntıları daha çok Karatoprak (Turgut Reis) ile Gümüşlük arasındaki yolun üzerinde, denize 1 km uzaklıktaki Bozdağ’ın tepelerinde görülebilmektedir.